Jdi na obsah Jdi na menu
 


                Znak města  TRUTNOVAObrazek                                 Naše město bylo založeno v roce 1260. Bylo to královské věnné město.

Podle pověsti založil město rytíř Trut, když uťal hlavu drakovi, který ohrožoval obyvatelstvo a ničil pozemky. Tento drak pak byl věnován spřátelenému městu Brnu a dodnes se na něj můžete podívat na brněnské Staré radnici (visí tam vycpaný ze stropu). 

Proto naše město má ve svém znaku draka. Hradby připomínají staré opevnění města, prsten značí (bývalé) bohatství.

Trutnov se nachází v malebném údolí řeky Úpy a je to brána do Krkokonoš. Nadmořská výška je 414m.

Počet obyvatel je 31 078.

Mezi pamětihodnosti města patří například kamený drak, kašna s Krakonošem, park, radnice, hrad, trutnovské kostely, arboretum, museum v Podkrkonoší, komplex budov hlavního vlakového nádraží z roku 1870 s blízkým kamenným mostem z roku 1884, areál českých škol na Středním Předměstí z 20.let 20.století od arch Mezery, pozůstatek synagogy z r. 1885 vypálené v listopadu 1938 místními nacisty při tzv. křišťalové noci a mnoho dalších zajímavých památek.

V roce 1582 vznikl měšťanský pivovar,který je dnes moderní a vaří pivo pod názvem KRAKONOŠ. V roce 1866 i v našem městě byly těžké boje mezi rakouskými a prukými vojsky. V boji padlo i mnoho českých vojáku ve službách rakouské armády. V trutnovkém parku je mnoho pomníků připomínajících těžké boje. 

Naším městem protéká řeka Úpa, která pramení v Krkonoších.